Warto wiedzieć

Blog

Wiemy, że specjalistyczne wiadomości nie są łatwo dostępne. Chcemy aby ludzie z branży IT byli świadomi tego, w jakim otoczeniu prawnym się poruszają. Dlatego dzielimy się wiedzą.

Zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku pracownika – wzór

Zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku pracownika – wzór

12 lutego 2021

Pracodawca, który chciałby zamieścić zdjęcie pracownika na swojej stronie internetowej, musi uzyskać zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku pracownika. Pracownik ma prawo wiedzieć, gdzie i kiedy publikacja nastąpi. Pracodawca powinien go też poinformować, w jakim kontekście jego wizerunek zostanie wykorzystany.

Czasem spotykam się z praktyką, że pracownik (czy np. zleceniobiorca) samodzielnie wysyła pracodawcy wybrane przez siebie zdjęcia. W takim wypadku pracodawca powinien poprosić pracownika o przesłanie mu wyraźnego zezwolenia na wykorzystanie tego zdjęcia w określony sposób. Zabezpiecza to interesy obu stron:

  • pracownik wie, co się stanie z jego zdjęciem,
  • pracodawca nie musi obawać się zarzutu braku zezwolenia na publikację zdjęcia.

Na ten wypadek przygotowaliśmy wzór prostego zezwolenia. Można inspirować się nim, zbierając zezwolenia od osób, których wizerunek chcemy opublikować na stronie internetowej. Dla łatwego skopiowania (z grafiki niestety się nie uda), treść zamieszczamy także pod grafiką 🙂

Zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku

udzielone dnia ……….. [data]

Ja, ……………. [imię i nazwisko] zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie mojego wizerunku, który znajduje się w pliku załączonym do niniejszej wiadomości elektronicznej, przez …………….. [dane osoby, której udzielamy zezwolenia], poprzez jego opublikowanie na stronie internetowej ………… [adres strony www] w celu przedstawienia mnie jako …………. [np. pracownika/współpracownika]. Publikacja mojego wizerunku powinna nastąpić w terminie ……… [np. 60 dni] od otrzymania zezwolenia. Mój wizerunek zostanie usunięty ze wskazanej strony internetowej po ustaniu współpracy z ………. [dane osoby, której udzielamy zezwolenia].

Co jeszcze jest ważne?

Uzyskałeś już zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku pracownika? Nie zapomnij o spełnieniu obowiązku informacyjnego z RODO! Wizerunek to też dana osobowa ✅ Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jeśli natomiast interesuje Cię to, o czym jeszcze pamiętać, prowadząc stronę internetową, zapraszam Cię tutaj.

Jeżeli masz jakieś pytania, nie wahaj się z nami skontaktować. Możesz napisać do nas wiadomość na kontakt@bytelaw.pl albo skorzystać z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej.

Pamiętaj proszę, że treści przedstawione w artykule/notatce nie stanowią porady ani opinii prawnej, a wyłącznie subiektywną opinię autora na temat prezentowanych treści.