Warto wiedzieć

Blog

Wiemy, że specjalistyczne wiadomości nie są łatwo dostępne. Chcemy aby ludzie z branży IT byli świadomi tego, w jakim otoczeniu prawnym się poruszają. Dlatego dzielimy się wiedzą.

Jak stworzyć zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego?

Jak stworzyć zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego?

18 czerwca 2020

Sklep internetowy nie może istnieć bez porządnego regulaminu. Taki dokument wskazuje na to jakie prawa i obowiązki ma sprzedający. Dodatkowo, reguluje on również sytuację kupujących – zarówno tych, którzy są konsumentami jak i innych nabywców oferowanych przez nas produktów, którym status konsumenta nie przysługuje (innych przedsiębiorców).

Mamy w Polsce kilka ustaw, które regulują kwestie związane z działalnością sklepów internetowych. Do najważniejszych zaliczamy Kodeks cywilny, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną czy ustawę o prawach konsumenta. Do tego dochodzi jeszcze Rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych, czyli słynne RODO.

To łącznie daje sporo regulacji, o których trzeba pamiętać, tworząc regulamin sklepu internetowego. Musimy pamiętać aby był on zarówno zgodny z prawem, jak i zabezpieczał nasze interesy (na tyle na ile to możliwe) i pasował do naszej działalności. Dlatego kopiowanie regulaminów z Internetu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Jak taki regulamin stworzyć? Przygotowaliśmy dla Was filmik, z którego dowiecie się tego co najważniejsze w całym procesie tworzenia tego dokumentu. Podzieliliśmy cały proces na 10 najistotniejszych rzeczy, tak abyście niczego nie przeoczyli.

Z tego materiału dowiesz się:

  • Co powinno się znaleźć w regulaminie sklepu internetowego,
  • Jakie szczególne prawa mają konsumenci,
  • Czym są klauzule niedozwolone i jak ich unikać,
  • Czy zawsze musisz dawać klientom prawo zwrotu produktów,
  • Jak uregulować zasady działania sklepu i kwestie dostaw,

oraz wielu innych przydatnych rzeczy 🙂

Mamy nadzieję, że filmik pomoże Wam w tworzeniu regulaminu.
Gdybyście mieli więcej pytań nie wahajcie się z nami skontaktować. Możecie napisać do nas wiadomość na kontakt@bytelaw.pl albo skorzystać z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej.