Warto wiedzieć

Blog

Wiemy, że specjalistyczne wiadomości nie są łatwo dostępne. Chcemy aby ludzie z branży IT byli świadomi tego, w jakim otoczeniu prawnym się poruszają. Dlatego dzielimy się wiedzą.

Umowa NDA – kiedy podpisać  i  co w niej zawrzeć?

Umowa NDA – kiedy podpisać  i co w niej zawrzeć?

12 kwietnia 2020

Umowa o zachowanie poufności, zwana również NDA (non-disclosure agreement) to popularne w świecie biznesu narzędzie do zabezpieczania poufnej wiedzy przedsiębiorstwa. Wszędzie tam gdzie działalność opiera się o wiedzę, rozwiązania techniczne, know-how czy np. kreatywną pracę, umowy NDA są powszechne. Coraz częściej zawiera się je także w innych branżach, tam gdzie ochrona poufności informacji jeszcze kilka lat temu nie była traktowana jako istotne zagadnienie.

Dlatego właśnie przygotowałam dla Was filmik dotyczący umów o zachowaniu poufności, w którym wyjaśniam:

  • kiedy takie umowy należy podpisywać,
  • co powinno znaleźć się w umowie NDA,
  • co powinniśmy zrobić gdy kontrahent zaproponuje nam podpisanie umowy NDA,
  • czy zawsze musimy ją podpisać i co się stanie jeśli tego nie zrobimy,
  • czy umowa NDA musi mieć kary umowne,
  • co jeszcze warto wiedzieć o umowach NDA.

Kiedy należy podpisywać umowy o zachowanie poufności?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie jest prosta – gdy przekazujemy naszemu kontrahentowi jakieś informacje, które uznajemy za istotne. Przy tym – co oczywiste – nie chcemy tych informacji udostępniać całemu światu. Z tych samych przyczyn podpisywania NDA chcą od nas nasi kontrahenci.

Co powinno się znaleźć w umowie NDA?

Standardowa treść umów NDA obejmuje oczywiście oznaczenie stron (czyli wskazanie kto jest zobowiązany do zachowania poufności, wskazania tego czym są informacje poufne, opis tego w jaki sposób powinny być one chronione i kiedy możemy je jednak ujawnić, a także określenie ewentualnych konsekwencji ich ujawnienia. Czy to wszystko co w takiej umowie musi być? O tym w filmiku powyżej.

Zachęcam do oglądania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat umów NDA, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu.




Gdybyście mieli więcej pytań nie wahajcie się z nami skontaktować. Możecie napisać do nas wiadomość na kontakt@bytelaw.pl albo skorzystać z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej.